Jdi na obsah Jdi na menu
 


Need For Speed Most Wanted

6. 9. 2008

Need For Speed Most Wanted

Xbox 360

 

Každé Vánoce se dočkáváme pokračování zažitých sérií. Dokonalým příkladem je právě antologie Need For Speed, která v současné době čítá již devět dílů. Nejnovější z nich – Need For Speed Most Wanted (NFSMW) je simultánně se sedmi dalšími platformami vydán i na první next-gen konzoli Xbox 360. Popravdě jsem osobně nečekal, že se výrobce v podobě videoherního giganta EA bude s verzí pro nejvýkonnější konzoli světa nějak zvlášť zabývat. Čekal jsem, že půjde o přímou konverzi z Xboxu nebo PC bez viditelnějších změn. Chyba lávky.

NFSMW je vizuálně zpracován o třídu lépe než konkurenční Project Gotham Racing 3 a viditelně využívá výkonu famózně výkonné konzole od Microsoftu. Jde samozřejmě o launch titul, takže potencionál konzole bude využit pouze z několika procent, ale i tak je velmi potěšující že si hoši z EA dali s optimalizací hry pro daný systém práci.

Viditelnost je v NFSMW stoprocentní. Ani ty nejvzdálenější objekty na horizontu se nedokreslují, framerate je plynulý, to vše hezky ve fullscreenu. Modely aut jsou neuvěřitelně detailní, pokryty odlesky a navíc se dají viditelně poškodit. Poškození se sice týká pouze odření laku a popraskání okýnek, ale je zpracováno detailněji než na konzolích minulé generace či PC. Bohužel nemá poškození automobilu nejmenší vliv na jízdní vlastnosti a tak se srážka s libovolným jízdním i nejízdním předmětem rovná pouhému zpomalení. K skvělým vizuálním efektům ve NFSMW patří i dynamická realtime změna počasí. Bohužel ani ta nemá nejmenší vliv na jízdní vlastnosti, takže může sebevíc pršet a stejně se vám pojede po vozovce stejně dobře jako při naprostém suchu.

Ovládání se dočkalo oproti Need For Speed Underground 2 pár kosmetických změn, které ještě více zdůrazňují arkádový styl hry. Zpět jsou nereálné smyky á la Ridge Racer, stejně tak jako oblíbené používání nitra. K novým specialitkám, kterými se NFSMW oproti předchozím dílům pyšní je používání zpomalení času. Ten byl přítomný i v PS2 verzi Need For Speed Hot Pursuit 2, ale nyní má daleko praktičtější využití. Míříte si to rovnou přímo do zdi či chcete ujet dotírajícím policejním jednotkám pod korbou kolem jedoucího náklaďáku? Není nic jednoduššího, než spustit bullet time a hezky v klídku se s aktuální situací vypořádat. Bullet time je stejně jako nitro omezený, takže si budete muset hezky rozmyslet kdy a jak ho použijete.

Co se ovšem oproti předchozím dílům nezměnilo, jsou stupidní kolize. Ovládání je příjemně arkádové, ale jakmile se vybouráte, čekají vás neuvěřitelná muka. Automobil se začne chovat jako několika tunová velryba na kolech a v dané chvíli ho ustálit, je opravdu nadlidský úkol. Kapka reálnosti by se při kolizích více než hodila. Zlatá Forza Motorsport.

Koncept hry vzdáleně připomíná NFSU2. Hra začíná při vašem příjezdu do Rockport City-místa veškerého dění NFSMW. Se svým vytuněným BMW vyzvete všechny okolo jedoucí jezdce, které samozřejmě rychle porazíte a náležitě též zostudíte. To se samozřejmě nelíbí vůdci místního automobilové gangu Razorovi (nesmějte se tak nahlas :). Výzva na sebe nenechá dlouho čekat a závod na ostří kol (kola nemají ostří-to je metafora) je tu. Razor však hraje podle svých pravidel a brzy vás čeká selhání brzd. Přijdete tak o veškerou reputaci a hlavně o famózní BMW. Naštěstí se vás ujme sličná Mia, která nemá nic lepšího na práci, než pomáhat zkrachovancům z oboru ilegálních závodů. Kromě cenných rad a letmých pohledů do výstřihu vám k dispozici poskytne i vlastní přístřešek jako dočasné ubytování. Ten vám poslouží jako savepoint i k výměně vlastních automobilů. Ty si samozřejmě můžete pořídit za získané finance či jako skrytý bonus po poražených protivnících. Vozový park je zajímavý, byť čítá pouze něco málo přes třicet automobilů. Naštěstí jde o povedené kousky a budete-li úspěšní, tak vám nic nebrání projíždět se po Rockport City v např. Porsche 911 či Dodge Viper. Byť není hra založená na tuningu tak jako NFSU2, nechybí vylepšování automobilů ani ve NFSMW. Upgrady by se daly rozdělit na dvě kasty-na vizuální a technické. Vizuální-jak již sám název napovídá-jsou čistě kosmetického rázu. K výběru je celá škála barev různých barevných odstínů i polepy všech různých tvarů, velikostí a motivů.

Ke slovu se v novém NFS hlásí příběh. Ten je ztvárněn pomocí videosekvencí, které v sobě kombinují renderovaná pozadí a živé herce. Nečekejte však Colina ani Angelinu. Herci kteří figurují v NFSMW mají předchozí zkušenosti tak maximálně z reklamy na křupky a svými výkony vás zcela jistě přivedou k záchvatům nekontrolovatelného smíchu. Jestli jste si mysleli, že byl Vin Diesel ve Fast & Furious příšerný, tak počkejte až uvidíte herecké výkony ve NFSMW. Budete se totiž cítit dotčeni, že Diesel nedostal Oscara. Ať už je příběh sebevíc stupidní, tak dokonale slouží jako kulisy dotvářející koncept hry. Ten je totiž založen na projíždění relativně rozsáhlého Rockport City a hledání jednotlivých závodů. Nebaví-li vás volná jízda, není nic jednoduššího než vyvolat menu a na požadovaný závod se přenést virtuálním teleportem. Ne, žádné efekty ve stylu Star Wars vás nečekají, prostě jen přeskočíte dlouhou a po čase i nudnou jízdu. Inspirace sérií Grand Theft Auto je sice zřejmá, ale rozhodně to nelze považovat za zápor. Ba naopak sérii to více než prospívá, byť v případném pokračování (které je díky komerčnímu úspěchu celé série víceméně jasné) bych se osobně poohlédl po něčem jiném.

V čem celá NFS série NFS (a vlastně všechny hry od EA) exceluje je soundtrack. Jednotlivé hudební žánry v NFSMW zastupuje především Elektro, Rock a Hip-Hop. Většinou jde o neznámé interprety, ale v obsáhlém tracklistu figurují i Static-X a The Prodigy. V případě, že by vás písně ze hry nezaujaly, tak vše jistí samotný Xbox 360. Díky volbě vlastního soundtracku (oproti původnímu Xboxu lze použít u JAKÉHOKOLIV titulu) si jednoduše přehrajete vaši oblíbenou muziku a šmytec. Vše je samozřejmě ztvárněno ve formátu Dolby Digital 5.1, tak jak jsme si u Xbox/Xbox 360 titulů zvykli. V případě, že nesnášíte veškerou hudbu, tak můžete muziku jednoduše vypnout :)

Podpora Xbox Live je vskutku masivní. Neuvěřitelně zábavný online multiplayer je přístupný až čtyřem hráčům najednou. Ilegální závody jsou hold populární po celém světe :) Podpora hlasu skrz headset je též samozřejmostí. Nechybí ani tabulky s hi-skórem, takže máte tu nejlepší příležitost ukázat, že právě vy jste jezdec číslo jedna. V případě, že ke Xbox Live připojeni nejste, je ve hře přítomný i offline multiplayer, byť pouze pro jednoho hráče.

NFSMW je bez diskuzí úctyhodným pokračováním legendární série. Uvidíme jak si povede konkurence. Inu Ridge Racer 6 i Burnout Revenge 360 již klepou na dveře.

 

Autor : Daniel Bergner

Platforma : Xbox 360

Existuje i na : Xbox, GC, PS2, PC, PSP, NDS, GBA

Výrobce : EA

Vydavatel : EA

Počet hráčů : 1-2

Online multiplayer : 2-4 hráči

Paměťová karta : min. 120 kb

HDTV : 480p/720p/1080i

Zvuk : Dolby Digital 5.1

Životnost : cca 15 hodin

Hodnocení 8.0

Plus

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

m

(matej, 6. 5. 2012 10:14)

ggfg

m

(matej, 6. 5. 2012 10:13)